"آزادی موصل چیزی را عوض نمی‌کند، آمریکا باید سیاستش را تغییر دهد"

[ad_1]

یک سایت آمریکایی با انتشار گزارشی درباره عملیات موصل با اشاره به اینکه داعش هنوز شکست نخورده، تاکید کرد که آمریکا باید سیاست‌های خود را در راستای ممانعت از تکرار اشتباهاتش که منجر به پیشروی داعش شد،‌ تغییر دهد.

به گزارش ایسنا، وب‌سایت خبری “Business insider” آمریکا در این باره نوشت: با وجود پیروزی‌های اخیر در عملیات ضد داعش در عراق اما درگیری‌ها علیه این گروه تروریستی متوقف نشده است و بازپس‌گیری موصل هنوز چیزی را حل نکرده است. اگر بخواهیم به جزئیات آنچه رخ داده بپردازیم، می‌بینیم که نیروهای عراقی 9 ماه را برای بیرون راندن داعش ازموصل گذاشته‌اند، در حالی که داعش تنها دو هفته برای کنترل بر این شهر که پایگاهی استراتژیک برایش محسوب می‌شد، زمان گذاشت.

این سایت آمریکایی در ادامه نوشت: نیروهای درگیر در عراق شامل کردها، شیعیان و سنی‌ها وارد درگیری‌های طایفه‌ای شده‌اند که فرصتی را برای سوءاستفاده داعش فراهم خواهد کرد. عملیات موصل به شدت خونبار بود و آمریکا اگر می‌خواهد اشتباهاتی که منجر به پیشروی داعش در گذشته شدند را تکرار نکند، باید استراتژی‌های خود را تغییر دهد.

این سایت درباره سوریه نیز نوشت: واشنگتن در روند تحولات سوریه با مسکو هماهنگ بود و حملات هماهنگ شده میان نیروهای سوریه دموکراتیک و ارتش سوریه علیه داعش در چند هفته قبل بهترین مدرک برای همکاری آنها است.

سایت مذکور در ادامه کشته شدن ابوبکر بغدادی، رهبر داعش را مساله‌ای بسیار مهم خواند و نوشت، احتمال دارد که بغدادی در یکی از حملات هوایی جنگنده‌های روسیه کشته شده باشد.

این سایت داعش را به ماری چند سر تشبیه کرده که هرگاه یکی از سرهایش قطع شود، سر دیگری جای آن رشد می‌کند. در این توصیف آمده است: داعش زمانی که سرش قطع شود از بین نمی‌رود بلکه تشکیلات آن شروع به ایجاد سرهای جدید خواهند کرد همان گونه که برای القاعده پس از کشته شدن اسامه بن لادن رخ داد و دیدیم که با کشته شدن بن‌لادن به دست نیروهای آمریکایی در پاکستان این تشکیلات آسیب جدی ندید، در واقع داعش نیز وارد جنگی طولانی شده است.

این سایت درباره داعش بعد از بغدادی می‌نویسد: بغدادی به گونه‌ای عمل کرد که مسئولانی در ساختار داعش بتوانند پس از مرگش رهبری گروه را به دست بگیرند، با ادامه درگیری‌ها علیه داعش نیز انتظار می‌رود که تعداد دیگری از رهبران این گروه تروریستی پیش از پایان درگیری‌ها کشته شوند. مهمترین مساله‌ای که باید به خاطر سپرد این است که داعش هنوز شکست نخورده و هنوز کنترل مساحتی از دیرالزور تا البوکمال در سوریه را در دست دارد و اقدام به اجرای حملات تروریستی و جذب نیروهای جدید می‌کند و حتی اگر داعش ضعیف شود، درگیری‌های قومی و طایفه‌ای در منطقه به شکلی بد افزایش خواهند یافت.

انتهای پیام

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *