برگزاری نشست وزرای دفاع ناتو در بروکسل

[ad_1]

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ائتلاف نظامی ناتو گفت، در نشست روز پنجشنبه وزرای دفاع این ائتلاف که مسائل افغانستان و حملات سایبری محوریت داشت، پیشرفت‌هایی در چالش‌های پیش‌روی این ائتلاف به دست آمده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه ورلد بولتن، وزرای دفاع ناتو درباره طیف گسترده‌ای از مسائل مثل افغانستان، حملات سایبری و تروریسم به بحث پرداختند.

در همین حال دبیرکل ناتو گفت: ما امروز به بحث درباره قابلیت‌ها و مشارکت‌ها در ماموریت‌های ناتو و عملیات‌های آن پرداخته و من انتظار حصول پیشرفت‌هایی را داشتم.

استولتنبرگ در این نشست همچنین با فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا دیدار کرد و گفت: ما بحث کردیم درباره این که چطور همکاری‌هایمان را در آینده هرچه بیشتر به پیش ببریم.

استولتنبرگ گفت: ناتو به تقویت حضورش در دریای سیا و منطقه افغانستان ادامه خواهد داد.

او گفت: نقش ناتو نسبت به نیروهای امنیتی افغان آموزشی، مشاوره‌ای و حمایتی خواهد بود.

او اظهار کرد: کاری که ما اکنون انجام می‌دهیم عملیات‌های جنگی نیست بلکه کمک به افغان‌ها برای جنگیدن و کمک به افغان‌ها برای تقبل کامل مسئولیت امنیت در کشورشان است.

استولتنبرگ درباره افزایش فعالیت‌های نظامی در دریای بالتیک نیز گفت: ما درخصوص رزمایش‌های خود شفاف هستیم و از روسیه می‌خواهیم درباره رزمایش‌هایش شفاف باشد.

دبیرکل ناتو در عین حال در یک کنفرانس خبری بعد از نشست وزرای دفاع این ائتلاف در شهر بروکسل گفت: ناتو در حال تقویت تلاش‌هایش در همه حوزه‌ها شامل هوایی، زمینی، دریایی و سایبری به منظور دفع انواع تهدیدها از جمله تروریسم است.

وی گفت که یک واحد اطلاعات تروریسم در مقر ناتو تشکیل شده تا به تبادل اطلاعات و تحلیل‌ها به شکلی موثرتر در حوزه تهدیدهای تروریستی بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: امسال سومین سال متوالی تسریع سرمایه گذاری دفاعی در میان کانادا و هم‌پیمانان اروپایی ناتو بوده و به معنای افزایش ۴۶ میلیارد دلاری هزینه‌های دفاعی از سال ۲۰۱۵ تاکنون است.

استولتنبرگ گفت: ناتو توقع دارد رومانی به همراه پنج کشور دیگر و همچنین لتونی و لیتوانی به صرف دو درصد تولید ناخالص داخلی خود برای بودجه دفاعی بپردازند.

او گفت که ناتو همچنین به سرمایه گذاری در اهداف جدید در قابلیت‌ها پرداخته که شامل تجهیزات سنگین، هواپیماهای سوخت رسان و در اختیار داشتن نیروهای بیشتر با قابلیت جابه‌جایی از طریق هشدار سریع می‌شود.

وی افزود: تقویت حضور ما در استونی، لتونی، لیتوانی و لهستان به شکل کاملا عملیاتی اکنون اجرا شده است و مقر واحد چندملیتی ما در لهستان فعال است. این پیامی واضح به هرگونه متجاوز احتمالی خواهد داد.

استولتنبرگ درباره منطقه دریای سیاه نیز گفت: چند روز پیش مقر واحد چندملیتی یگان جنوب شرق ما در رومانی فعال شد و این یگان به اجرای رزمایش‌هایی می‌پردازد و بریتانیا با جت‌هایش در آسمان‌های منطقه گشت‌زنی می‌کند.

دبیرکل ناتو همچنین اعلام کرد که قرار است نشست بعدی این ائتلاف در شهر بروکسل در تابستان ۲۰۱۸ برگزار شود.

انتهای پیام

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *