تسلط حزب الله لبنان بر مناطق جدید در اطراف عرسال/تلفات سنگین النصره در عملیات

[ad_1]

حزب الله لبنان و ارتش سوریه در راستای عملیات خود برای پاکسازی دشت‌ها و بیابان‌های اطراف عرسال از وجود تروریست‌ها کنترل مناطق جدیدی را در دست گرفتند در حالی که مسئول مذاکره کننده با تروریست‌ها روز شنبه کشته شد. همچنین رسانه جنگ اعلام کرد، در درگیری‌های روز سوم ۴۶ تن از اعضای النصره کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری العهد، مبارزان مقاومت امروز (یکشنبه) در سومین روز عملیات خود در مرزهای سوریه و لبنان توانستند بر ارتفاعات شعبه القلعه در شرق تپه‌های عرسال تسلط یابند که از مرتفع‌ترین نقاط با ارتفاع ۲۳۵۰ از سطح دریاست.

رسانه جنگ اعلام کرد، مبارزان مقاومت همچنین بر وادی العوینی که مرکز مهم جبهه النصره قلمداد می‌شود، تسلط یافتند. آنها همچنان در ارتفاعات عرسال پیشرفت بزرگی را رقم زدند.

ارتش سوریه نیز در ساعات اولیه صبح امروز پنج حمله به تجمعات جبهه النصره در اطراف فلیطه واقع در قلمون غربی در مرز با عرسال داشت.

تروریست‌ها پرچم سفید را بالا بردند

حزب الله لبنان در ادامه پیشروی خود در اطراف عرسال، بعد از درگیری‌های شدید با جبهه النصره روز شنبه نیز کنترل وادی الخیل، القنزح، ضهر الصفا، ضلیل الخیل و مناطق دیگر را در دست گرفت.

با ادامه پیشروی حزب الله در عرسال تروریست‌های جبهه النصره نیز دچار سردرگمی شده و از طریق بلندگوها خواهان کمک  شدند.

همچنین بیش از ۲۳۶ تن از اعضای سرایا اهل الشام از اطراف اردوگاه‌های آوارگان در منطقه وادی حمید و الملاهی عقب‌نشینی کردند.

تعدادی از تروریست‌ها بعد از پیشروی حزب الله پرچم‌های سفید خود را در وادی الخیل و عقاب الدب در اطراف منطقه بیایان‌های عرسال به نشان تسلیم بالا بردند.

این در حالی است که عاملان انتحاری جبهه النصره که سوار بر موتورسیکلت‌های بمب‌گذاری شده بودند برای ممانعت از پیشروی نیروهای حزب الله تلاش کردند.

ترکیه برای انتقال آوارگان عرسال دست به کار می‌شود

از سوی دیگر روزنامه الحیاة نوشت که سفارت ترکیه در بیروت به اوضاع آوارگان در اطراف عرسال توجه دارد چراکه حدود ۶۵۰ ترکمان سوری در بینشان وجود دارد برای همین آنکارا می‌خواهد از طریق هوایی آن‌ها را به ترکیه منتقل کند.

ارتش سوریه و حزب الله لبنان از روز جمعه عملیاتی را برای پاکسازی مرزهای دو کشور از وجود جبهه النصره آغاز کرده‌اند. آنها منطقه بیابان‌های (جرود) عرسال و کوه‌های القلمون غربی در نزدیکی مرزهای لبنان را هدف قرار داده‌اند.

تبادل اتهامات درباره کشته شدن مسئول مذاکره با تروریست‌ها در عرسال

در حالی که عملیات در عرسال به خوبی پیش می‌رود فرماندهی ارتش لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد که خودروی احمد الفلیطی، معاون سابق شهردار عرسال همراه با فایز الفلیطی که هر دو مامور مذاکره با گروه‌های تروریستی در عرسال بودند، مورد هدف یک موشک از سوی جبهه النصره قرار گرفت که منجر به کشته شدن احمد الفلیطی و زخمی شدن دیگری شد.

این درحالی است که منابعی در هیئت تحریر الشام دست داشتن در کشتن احمد الفلیطی را تکذیب و حزب الله را به این اقدام متهم کرده‌اند.

این هیئت اعلام کرده که تنها شرطش برای ورود به مذاکرات عقب‌نشینی حزب الله از قلمون غربی و اجازه دادن به بازگشت آوارگان سوری به آنجاست.

هیئت تحریر الشام مدعی است که یک عضو ارتش سوریه را به اسارت گرفته و بیش از ۵۰ تن دیگر از نیروهای نظام سوریه و حزب الله را کشته است.

کوچ خانواده‌ها

رسانه جنگ ارتش سوریه اعلام کرد، حزب‌الله و نیروهای نظام سوریه بر تپه‌ها و مرتفعات بیابان‌های فلیطه تسلط یافته‌اند و بیش از ۱۰۰ خانواده سوری که در اردوگاه‌های منطقه عرسال زندگی می‌کردند، به دلیل تحولات نظامی به داخل شهرک عرسال منتقل شده‌اند.

خبرنگار الجزیره گزارش داد، ارتش به افراد زیر ۱۴ سال، زنان و افراد مسن اجازه داد از این منطقه بروند.

رئیس اتحادیه جمعیت‌های امدادرسانی لبنان نیز گفت: تعداد خانواده‌هایی که از بیابان‌ها وارد عرسال شده‌اند به ۱۰۴ خانواده می‌رسد که در میان آنها خانواده‌های لبنانی نیز هستند.

بیابان‌های عرسال – که گروه‌های تروریستی آمده از سوریه در آنجا مستقر هستند- در مناطق کوهستانی مشرف بر شهرک عرسال واقع است و اردوگاه‌هایی شامل هزاران آواره سوری فرار کرده از جنگ در آنجا اقامت دارند.

انتهای پیام

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *