رئیس سابق سیا: اظهارات ترامپ درباره مداخله روسیه "شرم‌آور" است

[ad_1]

رئیس سابق سازمان سیا تلاش‌های رئیس‌جمهور کنونی آمریکا برای کم اهمیت جلوه دادن ارزیابی آژانس‌های اطلاعاتی مبنی بر اینکه روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی آمریکا مداخله کرده است را “شرم‌آور و ننگین” تلقی کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گرفتار تحقیقاتی درخصوص ادعای مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا و روابط احتمالی با کمپین انتخاباتی‌اش شده است.

ترامپ یک روز پیش از نخستین دیدارش با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در هامبورگ گفته بود که خودش نیز به مداخله روسیه در انتخابات سال گذشته مشکوک است اما هیچ کس در این مورد اطمینان ندارد.

جان برنان، رئیس سابق سازمان سیا در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در نشست امنیتی اسپن گفت: این نوع اظهارات شرم‌آور و ننگین هستند و فردی که چنین اظهاراتی مطرح می‌کند باید از خودش خجالت بکشد.

رابرت مولر، مشاور ویژه و چند کمیته کنگره آمریکا در حال تحقیق حول محور این مساله هستند که آیا روسیه در انتخابات سال گذشته مداخله کرده و با کمپین ترامپ برای شکست هیلاری کلینتون، رقیب دموکراتش تبانی کرده است یا خیر.

قانونگذاران و مقامات اطلاعاتی اعلام کردند که این تحقیقات تنها بر اقدامات مسکو متمرکز است و تاکنون هیچ سندی که نشان دهد کشورهای دیگر در این مساله دخیل بوده‌اند، وجود نداشته است.

این در حالی است که مسکو هرگونه مداخله در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته را رد کرده و ترامپ نیز تاکید کرده که کمپین انتخاباتی‌اش با روسیه تبانی نکرده است.

برنان گفت: من نسبت به شیوه رسیدگی رئیس‌جمهور به مسائل امنیتی در شش ماه نخست ریاست جمهوری‌اش نیز ناامید شده‌ام‌. حتی باید بگویم که نسبت به آنچه که ترامپ در عرصه بین‌الملل انجام می‌دهد بسیار ناامید شده‌ام و اقدامات او باعث ایجاد سوالات جدی در این خصوص می‌شود که ترامپ چطور می‌خواهد امنیت ملی ما را حفظ کند.

جیمز کلاپر، رئیس سابق اطلاعات ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما نیز در نشست امنیتی اسپن از دولت ترامپ انتقاد کرد.

وی گفت: به نظر من جارد کوشنر، مشاور ارشد و داماد ترامپ باید به خاطر ناکامی از ارائه ارتباطاتش با روس‌ها عدم سوءپیشینه امنیتی خود را به حالت تعلیق درآورد تا تحقیقات به صورت کامل انجام شود و مشخص شود که آیا این سوءپیشینه امنیتی معتبر است یا خیر.

انتهای پیام

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *