سنای لهستان اصلاحات قضایی جنجالی را تصویب کرد

[ad_1]

سنای لهستان امروز (شنبه) با اصلاحات جنجالی در دیوان عالی این کشور موافقت کرد. این اقدام به رغم هشدار اتحادیه اروپا و واشنگتن و اعتراضات مردمی گسترده صورت می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این لایحه که باید ظرف ۲۱ روز به امضای آندژی دودا، رئیس‌جمهوری لهستان برسد، با ۵۵ رای موافق، ۲۳ رای مخالف و دو رای ممتنع به تصویب رسید. حین جلسه ۱۵ ساعته برای بررسی این موضوع، هزاران معترض در سراسر این کشور به خیابان‌ها آمدند و علیه قانونی که دیوان عالی را به کنترل سیاستمداران درمی‌آورد، اعتراض کردند.

پس از این رای‌گیری، معترضان مقابل پارلمان شعارهای “شرم”، “خائن‌ها” و “دموکراسی” سر دادند. این اصلاحات مربوط به دیوان عالی لهستان که بر دادگاه‌ها نظارت می‌کند، برای تبدیل شدن به قانون نیازمند امضای آندژی دوداست که خودش از حزب حاکم قانون و عدالت است.  آندژی دودا برای امضای این لایحه، وتوی آن و یا تسلیم آن به دادگاه قانون اساسی ۲۱ روز زمان دارد.  

اپوزیسیون و معترضان لهستانی از او می‌خواهند تا لایحه مذکور و تدابیر جدیدی را که کنترل قوه مجریه دولت بر قوه قضاییه را افزایش می‌دهند، وتو کند. اپوزیسیون لهستان اقدامات کنونی را “کودتا” می‌داند اما حزب حاکم تاکید دارد که اصلاحات مذکور برای بهبود سیستم قضایی و مبارزه با فساد ضروری است.

انتهای پیام

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *