وزیر بهداشت : مشکل منابع اعتباری طرح تحول بزودی رفع می‌شود

[ad_1]

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه دولت دوازدهم دولت متصل و دولت دوم دکتر روحانی است گفت: روند خدمات‌دهی به مردم در حوزه سلامت منتظر دولت دوازدهم نمی‌ماند و روند درستی که دکتر روحانی با اولویت دهی به حوزه سلامت در دولت یازدهم در پیش گرفتند در دولت جدید نیز با قوت ادامه می‌یابد.

به گزارش ایسنا، دکتر  هاشمی در حاشیه کلنگ‌زنی دو پروژه دانشگاه علوم پزشکی سمنان و در جمع خبرنگاران از سلامت مردم به عنوان یکی از مهمترین اولویت‌های دولت دکتر روحانی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم نام برد و اظهار کرد: اعتماد مجدد مردم به دکتر روحانی و پژوهش‌های انجام شده، نشان از رضایت نسبی اکثریت مردم از خدمات دولت دکتر روحانی در بخش های مختلف و از جمله در حوزه سلامت دارد و رئیس‌جمهور نیز شخصا تاکید زیادی بر سلامت مردم دارند.

وی با بیان اینکه ارتقاء بهداشت عمومی، زیرساخت‌های بهداشتی-درمانی، تسهیل در روند تامین دارو و بیمه بخش زیادی از افراد نیازمند فاقد بیمه از مهمترین کارهای دولت دکتر روحانی در چند سال اخیر بوده است، افزود: افزودن یک‌چهارم تخت‌های بیمارستانی، بیمه بیش از 10 میلیون ایرانی فاقد بیمه که بخش مهمی از آنها از نیازمندان کشور بودند و ارتقای کمی و کیفی زیرساخت‌های درمانی بهداشتی از اولویت‌های رئیس‌جمهوری در گذشته بوده و در دولت دوازدهم نیز با توجه به رضایت نسبی عمومی از این خدمات، طرح تحول نظام سلامت همچنان با رفع برخی نواقص ادامه می‌یابد.

وی با بیان اینکه هزینه در حوزه سلامت نوعی سرمایه‌گذاری برای داشتن مردم و جامعه‌ای سالم است افزود: امروز دولت جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان مردم به این باور مهم رسیدند و لذا همگی از تداوم طرح تحول حمایت می‌کنند.

وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی در خصوص مطالبات دانشگاه‌ها و مراکز درمانی از تامین اجتماعی گفت: یکی از اشکالات طرح تحول سلامت، عدم پیش‌بینی بخشی از منابع اعتباری بود و خصوصا سرانه درمان بود که این مهم در بودجه 96 با تعامل دولت و مجلس پیش‌بینی شده است و در سال آتی این طرح مشکلات گذشته را نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه طرح تحول در چند سال اخیر با تمهیداتی که دولت و مجلس اندیشیدند بدون مشکل جدی اجرایی شد تصریح کرد: طرح تحول همچون یک سفره پهن که همه مردم از آن برداشت می‌کنند، طبیعتا در تامین منابع و افزایش بدهی‌ها با مشکلاتی روبرو بود که امسال با پیگیری دولت و حمایت نمایندگان این مشکلات مرتفع شده است. ضمن اینکه ارقام بدهی 1000 یا سه و چهار هزار میلیاردی با توجه به عدم پیش‌بینی سرانه، طبیعی بود که این مشکل نیز در سال‌جاری تا حد زیادی مرتفع شده است.

وی ادامه داد: همانگونه که دولت و مجلس در سال گذشته نیز با همکاری و همدلی مشکلات طرح را مرتفع کردند امسال نیز تمهیدات لازم را اندیشیده و مردم همچنان از خدمات گسترده این طرح ملی بهره‌مند خواهند بود.

این عضو کابینه با بیان اینکه درخواست ما تسریع در حل این مشکل است افزود: در مجموع پیش‌بینی لازم برای منابع طرح صورت گرفته اما ما خواستار تسریع در رفع مشکل هستیم چرا که تاخیر در آن ممکن است بخش‌هایی از حوزه سلامت و مخصوصا بخش دارو را متاثر از خود کند.

وی با اشاره به اعتماد مجدد مردم به دکتر روحانی گفت: با توجه به تاکید ویژه رئیس‌جمهور و همراهی مجلس مطمئنا خدمات‌دهی به مردم در حوزه سلامت همچنان با تلاش مضاعفی ادامه می‌یابد و پیش‌بینی می‌شود که این مشکل منابع نیز بزودی مرتفع شود.

برنامه‌ریزی دولت روحانی برای سلامت 30سال آینده کشور

وی در حاشیه سفر به استان سمنان با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های متعدد بهداشتی –درمانی در دولت دکتر روحانی اظهار کرد: در این دولت برای 30سال آینده حوزه سلامت برنامه‌ریزی و هدفگذاری شده است.

وی با بیان اینکه استان سمنان از نظر زیرساخت‌های بهداشتی درمانی تقریبا وضعیت خوبی دارد، افزود: از نظر زیرساخت‌های بهداشتی با اقداماتی که در استان صورت گرفته، این زیرساخت‌ها حداکثر تا دو سال آینده تکمیل می‌شود اما از نظر زیرساخت‌های درمانی مشکلاتی وجود دارد که برای رفع آنها هم برنامه‌ریزی شده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در حوزه درمان نیازمند بهسازی و نوسازی تجهیزات بیمارستانی و درمانی و ارتقاء کیفی درمان هستیم گفت: افزایش پزشکان منخصص و فوق‌تخصص و ارتقاء کیفی زیرساخت‌های درمانی از برنامه‌ها و ضرورت‌های این بخش در استان سمنان است. ضمن اینکه در بخش‌های مرتبط با توانبخشی، بهزیستی و معلولین نیز نیازمند کار جدی بیشتری هستیم.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از کمبودهای این استان در حوزه‌های بهداشتی و درمانی در دولت یازدهم مرتفع شده افزود: در حال حاضر نیز پروژه‌های متعددی در استان کلید خورده که همگی در حال ساخت و ساز هستند و با تکمیل و بهره‌برداری از آنها مشکلات کشور و استان تا حد زیادی مرتفع می‌شود.

وی از زمینه‌سازی دولت روحانی برای ارتقاء خدمات توانبخشی و خدمات‌دهی به نیازمندان و معلولان خبر داد و تصریح کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود و به ویژه واحدهای فناوری آنها باید تلاش بیشتری داشته باشند ضمن اینکه با توجه به تعدد دانشگاه‌ها در این استان باید حداقل دو دانشگاه این استان ظرف چند سال آتی به تراز بین‌المللی برسند و ضمن تولید محصولات فناورانه در کنار بهداشت به ارتقاء درمان در استان نیز کمک کنند.

هاشمی با ابراز رضایت از تعدد دانشگاه‌ها در این استان خاطرنشان کرد: استان سمنان از نظر تعدد دانشگاه‌ و خصوصا دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به بسیاری از استان‌ها وضعیت مطلوبی دارد ضمن اینکه در این استان به دلیل همدلی بین مسئولان و مردم، تعصب مردم و خصوصا متخصصین به شهر و استان خود و همچنین به دلیل بهره‌مندی از مدیران توانمند بسترهای توسعه و پیشرفت فراهم است.

انتهای پیام

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *